TOP 10 IDE, które każdy programista powinien znać

Bycie na bieżąco z najnowszymi zintegrowanymi środowiskami programistycznymi (IDE) to ciągłe zadanie, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym programistą, czy dopiero uczysz się kodować. Szczerze mówiąc, nie ma jednego najlepszego IDE dla każdego. Najlepsze IDE to takie, które najlepiej Ci odpowiada! Poniższy artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć koncepcję IDE i wyświetli listę 10 najlepszych IDE, które pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego IDE.

Co to jest IDE?

Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) można rozumieć jako aplikację udostępniającą interfejs użytkownika do tworzenia, testowania i debugowania kodu. Pomaga w organizacji artefaktów projektu, które są ważne dla kodu źródłowego aplikacji.

Zawiera szereg narzędzi i funkcji, które upraszczają i standaryzują rozwój w oparciu o język programowania, w którym napisany jest kod. Kompilacja i interpretacja programu to także cechy IDE.

Eclipse do programowania w języku Java, Microsoft Visual Studio, Android Studio do tworzenia aplikacji mobilnych, RStudio do programowania w języku R i PyCharm do programowania w języku Python to tylko niektóre z najczęściej używanych urządzeń IED.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ różne narzędzia nie muszą być ręcznie konfigurowane i integrowane w ramach procesu instalacji, środowisko IDE umożliwia programistom szybkie rozpoczęcie programowania nowych aplikacji. Gdy każde narzędzie jest reprezentowane na tym samym środowisku roboczym, programiści nie muszą spędzać godzin na uczeniu się, jak niezależnie korzystać z różnych narzędzi.

Jest to szczególnie cenne w przypadku wdrażania nowych inżynierów, którzy mogą korzystać z IDE, aby poznać standardowe narzędzia i przepływy pracy zespołu. W rzeczywistości większość możliwości IDE, podobnie jak inteligentne uzupełnianie kodu i automatyczne tworzenie kodu, ma na celu zaoszczędzenie dużej ilości czasu poprzez wyeliminowanie konieczności zapisywania całych sekwencji znaków.

Funkcje IDE

Popularne funkcje IDE mają na celu pomóc programistom w organizowaniu pracy i rozwiązywaniu problemów. IDE analizują kod w trakcie jego pisania, umożliwiając wykrywanie w czasie rzeczywistym problemów spowodowanych błędami ludzkimi. Programiści mogą wykonywać czynności bez przełączania się między programami, ponieważ narzędzia są reprezentowane przez pojedynczy GUI. Większość IDE ma podświetlanie składni, które wykorzystuje wizualne wskazówki do rozpoznawania gramatyki w edytorze tekstu.

Przeglądarki klas i obiektów, a także diagramy hierarchii klas dla niektórych języków są zawarte w kilku środowiskach IDE. Możliwe jest tworzenie aplikacji bez użycia IDE lub każdy programista może stworzyć własne IDE, ręcznie integrując wiele narzędzi z lekkim edytorem tekstu, takim jak Vim lub Emacs.

Ta metoda przemawia do niektórych programistów, ponieważ pozwala na ekstremalną personalizację i kontrolę. Jednak w miejscu pracy oszczędność czasu, standaryzacja środowiska i funkcje automatyzacji obecnych IDE zwykle przeważają nad innymi czynnikami.

Większość zespołów zajmujących się rozwojem przedsiębiorstw wybiera obecnie wstępnie skonfigurowane IDE, które najlepiej pasuje do ich konkretnego przypadku użycia, zatem pytanie nie brzmi już, czy użyć IDE, ale które.

Następna część artykułu zawiera listę 10 najlepszych IDE, które możesz przejrzeć, zrozumieć i wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie preferencje.

Top 10 IDE

Indeks Top IDE powstał na podstawie badania częstotliwości przeglądania w Google stron pobierania IDE. Im częściej przeszukiwane jest IDE, tym bardziej jest ono popularne.

1. Visual Studio 

Microsoft Visual Studio to wysokiej klasy środowisko IDE, które kosztuje od 699 do 2900 dolarów w zależności od wersji i licencji. Wiele wersji tego IDE można wykorzystać do tworzenia szerokiej gamy programów, w tym aplikacji internetowych, aplikacji mobilnych i gier wideo. Ten pakiet oprogramowania udostępnia różnorodne narzędzia do testowania zgodności, dzięki czemu możesz sprawdzić działanie aplikacji na ponad 300 różnych urządzeniach i przeglądarkach. Visual Studio jest doskonałym narzędziem zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów ze względu na swoją wszechstronność.

2. Eclipse


Eclipse to darmowy edytor typu open source, z którego mogą korzystać zarówno początkujący, jak i eksperci. Eclipse zaczęło się jako środowisko Java, ale dzięki dużej liczbie wtyczek i rozszerzeń zapewnia teraz szeroki zakres funkcji. Standardowa edycja Eclipse zawiera narzędzia do tworzenia oprogramowania Java i wtyczek, a także narzędzia do debugowania i kompatybilność z Git/CVS.

Jeśli to Ci nie wystarczy, dostępnych jest wiele innych pakietów, w tym narzędzia do tworzenia wykresów, modelowania, raportowania, testowania i tworzenia graficznych interfejsów użytkownika. Klient Eclipse Marketplace zapewnia użytkownikom dostęp do ogromnej kolekcji wtyczek i informacji tworzonych przez rosnącą społeczność programistów.

3. Atom


Atom (hakowalny edytor tekstu i kodu źródłowego dla systemu Linux) to darmowy edytor tekstu i kodu źródłowego o otwartym kodzie źródłowym opracowany przez GitHub. Jego twórcy opisują go jako „hakowalny edytor tekstu na miarę XXI wieku”. Atom oferuje wiele funkcji, ale tylko niewielka część z nich jest domyślnie włączona.

Oznacza to, że możesz wybrać sposób, w jaki chcesz pracować, czy chcesz aktywować nowe rozszerzenia i wykorzystać je do wprowadzenia istotnych zmian w Atomie, czy też po prostu otworzyć się na opcje Atoma i wprowadzić drobne poprawki. Atom można wykorzystać do napisania książki fabularnej, kodu Pythona, dokumentacji technicznej i czegokolwiek innego (KeyCDN).

4. NetBeans


Netbeans można rozumieć jako darmowe i zintegrowane środowisko programistyczne o otwartym kodzie źródłowym. NetBeans ma prosty interfejs „przeciągnij i upuść”, który zawiera wiele przydatnych szablonów projektów, dzięki czemu idealnie nadaje się do modyfikowania istniejących projektów lub rozpoczynania od zera. Jest powszechnie używany do tworzenia aplikacji Java, chociaż dostępne są pakiety obsługujące również inne języki.

5. PyCharm


PyCharm jest tworzony przez JetBrains i oferuje bezpłatną wersję Community Edition, 30-dniowy bezpłatny okres próbny wersji Professional oraz roczne członkostwo w wysokości od 213 do 690 dolarów. PyCharm to najlepsze IDE dla programistów Pythona na wszystkich poziomach umiejętności, ponieważ zapewnia kompleksową pomoc i analizę kodu. PyCharm obsługuje także różne języki i działa na różnych platformach, dzięki czemu jest dostępny niemal dla każdego.

6. Intellij IDEA


JetBrains produkuje również IntelliJ IDEA IDE. To IDE jest dostarczane z bezpłatną edycją społecznościową i 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym wersji Ultimate, która kosztuje od 533 do 693 dolarów rocznie, w zależności od funkcji. IntelliJ IDEA, który obsługuje Java 8 i Java EE 7, zawiera różnorodne narzędzia do tworzenia aplikacji mobilnych i technologii korporacyjnych na różnych platformach. Jeśli chodzi o cenę, IntelliJ jest kradzieżą dzięki ogromnemu zakresowi możliwości, jakie zawiera.

7. Code :: Blocks 


Innym popularnym darmowym rozwiązaniem o otwartym kodzie źródłowym jest Code::Blocks. Jest to wysoce konfigurowalne środowisko IDE, które działa niezawodnie na wszystkich platformach, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla programistów, którzy regularnie zmieniają obszary robocze. Struktura wtyczek umożliwia użytkownikom dostosowanie tego IDE do ich specyficznych wymagań.

8. Studio Aptana 3


Aptana Studio 3, najpotężniejsze z IDE typu open source, stanowi znaczącą aktualizację w stosunku do swoich poprzedników. Problemy ze zgodnością są niewielkie w przypadku Aptana Studio 3, ponieważ obsługuje większość standardów przeglądarek, umożliwiając użytkownikom szybkie projektowanie, testowanie i wdrażanie aplikacji internetowych z jednego IDE.

9. Komodo IDE


Komodo jest dostępne w bezpłatnej 21-dniowej wersji próbnej, a jego cena waha się od 99 do 1615 dolarów, w zależności od wersji i licencji. Z Komodo może korzystać niemal każdy programista, gdyż obsługuje większość języków programowania. Komodo to jedno z najpopularniejszych IDE do programowania online i na urządzenia mobilne ze względu na uproszczony interfejs użytkownika, który pozwala na zaawansowane edycje i drobne bonusy, takie jak sprawdzanie składni i jednoetapowe debugowanie.

10.Ruby Mine


RubyMine firmy JetBrains to kolejne IDE premium z 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym i rocznymi cenami wahającymi się od 210 do 687 dolarów. RubyMine jest popularnym IDE wśród programistów Ruby, jak sama nazwa wskazuje; niemniej jednak obsługuje także inne języki programowania. RubyMine jest ulubionym miejscem pracy dzięki prostej nawigacji, logicznej organizacji przepływu pracy i współdziałaniu z większością platform.

How To Find The Right IDE For You?

As you can see, the optimal IDE for you is determined by your operating system, the programming language of choice, and target platforms. Finding the proper match is a never-ending process. Before you choose an IDE for your project, you will have to think about what tools and capabilities you will need. Because not all IDEs are created equal, some may provide useful debugging tools while others may be simple to use. Because your selections are nearly endless, it is a good idea to compile a list of your preferences before looking for the IDE that best fits your needs. While every developer has a favourite piece of software, do not be scared to try something new, as the field of IDEs is constantly evolving

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *